Zastosowania

Choć na przestrzeni wieków zmieniała się forma kalendarza, to jego zastosowanie nigdy nie uległo zmianie, ciągle służy do mierzenia upływających dni. Postęp techniczny sprawił, że kalendarz nie jest już tylko kartką papieru, na której zapisywane są słupki dni.

Praktycznie w każdym domu na ścianie wisi kalendarz - zdzierak. Każdy dzień, to kolejna kartka kalendarza. W takim kalendarzu można znaleźć podstawowe informacje, takie jak data, godziny wchodów i zachodów słońca i księżyca, imieniny, czasem zdarza się przysłowie bądź mądrość ludowa, które ma nam towarzyszyć przez cały dzień. Na odwrocie kartek kalendarza można umieścić różne pożyteczne informacje. Często zdzieraki są tworzone tematycznie, i kierowane do konkretnej grupy odbiorców np. ogrodników, gospodyń domowych czy kolekcjonerów.

Kalendarze, to nie tylko papierowe zdzieraki, czy wielkie plakaty. Każdy, kto jest posiadaczem telefonu komórkowego, ma w nim wbudowany elektroniczny kalendarz. Na rynku można też nabyć elektroniczne organizery, które nie tylko pozwalają zapisać informacje przeznaczone na konkretny, ale mogą również przypomnieć o umówionym spotkaniu, czy zadaniu do wykonania.